Hudební nástroje

Dělení

Rozlišujeme

Dechové:

Dělíme na:

  1. dřevěné: flétna, pikola, klarinet, hoboj, fagot, saxofon
  2. žesťové: trubka, lesní roh, pozoun, tuba

Strunné:

Dělíme na:

  1. smyčcové: housle, viola, violoncello, kontrabas
  2. drkancí: kytara, harfa, loutna, mandolína a banjo

  3. klávesové: klavír, čembalo

Bicí násroje:

Dělíme na:

  1. blanozvučné: kotle (tympány), velký a malý buben
  2. samozvučné: činely, triangl, zvonkohra a xylofon

Dechové nástroje dřevěné

Flétna

Je jeden z nejstarších hudebních nástrojů. Dříve se dělala ze dřeva, dnešní jsou vyrobeny z kovu. Tónový rozsah flétny je velký, je možné na ni zahrát i složité melodie. Malá flétnička s jasným tónem se jmenuje pikola.

Klarinet

Vedle flétny je nejpoužívanější dechový nástroj. Klarinet má veliký rozsah tónů (4 oktávy). Dokáže zahrát líbeznou melodii, jeho tón je velice něžný. Je více druhů, čím je delší, ťím má hlubší tón. Největší z nich se nazývá basklarinet.


Dechové nástroje žesťové

Trubka

Má ostrý a proníkavý tón. Její rozsah je největší ze všech dechových žesťových nástrojů. Křídlovka je o něco větší trubka a její tón je méně pronikavý. Je oblíbená v dechovém orchestru.

Lesní roh (horna)

První lesní rohy se zhotovovaly z opravdových kravských rohů. Používali lovci k singnálům při lovení zvěře. Postupně se zdokonaloval, začal se vyrábět z kovu a dostal dnešní zatočený tvar. Pokud bychom plechovou trubici rozvinuli, bude dlouhá více než tři metry. Jeho tón je jemný a při poslechu máme dojem, jako by přicházel z dálky. 

Strunné nástroje smyčcové

  • společný znak jsou čtyři struny a podobný tvar

Housle

Vznikly v druhé polovině 16. století. V symfonickém orchestru tvoří nejpočetnější skupinu nástrojů, hráčů na housle bývá přibližně 24 až 30. Struny houslí jsou laděny po kvintách.

Kontrabas

Kontrabas je největším nástrojem smyčců, je schopný zahrát nejhlubší tóny. Měří téměř dva metry a hráč musí při hře stát nebo sedět na vysoké stoličce. Od ostatních smyčcových nástrojů se liší tvarem. Struny kontravasu jsou laděny po kvartách.


Strunné nástroje drnkací

Kytara

Má celkem šest strun. Pochází ze Španělska. Skladby pro kytaru jsou psány v houslovém klíči, ale nástroj zní o oktávu níže. V jazzové hudbě se hraje na kytaru havajskou. V populární zase uslyšíte kytaru elektrickou.

Harfa

Je jedním z nejstarších nástrojů vůbec. Harfa má 46 - 49 strun a sedm pedálů, pomocí kterých lze harfu přeladit do jiné tóniny. Struny velké koncertní harfy jsou barevně rozlišeny.


Strunné nástroje klávesové

Klavír

Klavír dnešního typo existuje asi 200 let. Měl své předchůdce: klavirochod, cembalo a spinet. Má dva až tři pedály, které pozměňují charakter hraných tónů.

Cembalo

Je předchůdcem klavíru, vzniklo kolem roku 1400. Struny se na rozdíl od klavíru rozechvívají trsnutím ptačího brku, zvuk cembala není moc silný.

Bicí nástroje

  • patří mezi nejstarší hudební nástroje

Bicí nástroje blanozvučné

Malý buben

Je charakteristický praskavým a pronikavým zvukem. Nahoře i dole je potažený kůží a zespodu má několik kovových strun, které při úderu zadrnčí. Tak získá ostřejší zvuk.

Velký buben

Jeho zvuk není tak ostrý jako u malého bubínku. Jeho úkolem je zejména udržovat pravidelný rytmus.


Bicí nástroje samozvučné

Činely

Podle tvaru se jim někdy říká také talíře.Vyrábí se z bronzu nebo mosazi. Jsou různě velké a tak každý získá odlišný zvuk.

Triangl

Je kovový rovnostranný trojúhelníček s oblými vrcholy, u jednoho vrcholu rozdělený (pro lepší ozvěnu zvuku).

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky